Hodnocení kvality povrchových úprav
Část 1: Kontrola povrchu a nátěrových hmot před vlastní aplikací povlakového systému
Povrchové úpravy jsou oblastí zajímající jedno z čelních míst v průmyslu a stavebnictví. Vždyť téměř vše kolem nás, je opatřeno povrchovou úpravou (od nábytku po automobily). Tento obor se tak prolíná prakticky všemi výrobními odvětvími, od těžkého průmyslu až po hračky. Přestože se jedná o obor s dlouhou historií, je to obor zároveň velmi perspektivní, který dokáže výrazně zhodnotit anebo, při špatném provedení, značně poškodit vlastní výrobek, stavbu či technologii. Požadavky na kvalitu, funkčnost i životnost povlakových systému se tak neustále zvyšují. S tím se také ruku v ruce zvyšují požadavky na systém kontroly, na který jsou zákazníky kladeny stále větší nároky.
Důvodem je jednak tlak konečného uživatele na kvalitu povrchových úprav a také stoupající požadavky výrobců povlakových systémů na předúpravu a aplikační technologie. Stále větší důraz je kladen na dodržování technologické kázně.
Proto jsme připravili sérii článků o kontrole kvality povrchových úprav. Toto je první z nich.
Kontrolu povrchových úprav je možné rozdělit do několika fází:
- Kontrola povrchu a nátěrových hmot před vlastní aplikací povlakového systému (tzv. vstupní kontrola, ať už vlastního výrobku nebo lázní, nátěrových hmot včetně jejich správného skladování atd.)
- Kontrola prováděná během aplikace a těsně po aplikaci (klimatické podmínky, tloušťka mokré vrstvy, vizuální kontrola, poměr míchání, ředění, nastavení technologie …)
- Kontrola povlaku po aplikaci (tzv. výstupní)
- Ochranné vlastnosti povlakového systému (tloušťka povlaku, porozita, korozní odolnost)
- Funkční vlastnosti povlakového systému (přilnavost, tvrdost, odolnost proti deformaci …)
- Vzhledové vlastnosti povlakového systému (barevnost, lesk, celkový vzhled)
Každé této fázi se budeme věnovat v dalších článcích.
Kontrola povrchu před vlastní aplikací povlakového systému
Příprava povrchu před vlastní aplikací povlakového systému je velmi důležitá pro vlastní funkčnost povlaku. Při aplikaci povlakových systémů jsou nejdůležitějšími faktory stav povrchu před aplikací, teplota povrchu, atmosférické podmínky při aplikaci a správná příprava povlakového systému.
Prvořadým cílem přípravy povrchu je odstranění znečišťujících látek z povrchu a získání povrchu zajišťujícího dostatečnou přilnavost povlakového systému k podkladu.
Ochrana podkladových materiálů použitím organických povlaků na bázi nátěrových hmot je nejběžnější a ekonomicky nejvýhodnější způsob ochrany výrobků před vlivem koroze. Proto se v další části budeme zaměřovat především na způsoby kontroly, které se týkají těchto povrchových úprav.
Podkladovým materiálem pro nátěrové systémy mohou být kovové i nekovové materiály, jako například ocel, litina, hliník, měď, pozinkovaný plech, dřevo, beton, plasty atd.
Na co je třeba dát pozor před vlastní aplikací nátěrového systému?
Na povrchu, na který chceme aplikovat nátěrový systém, se mohou vyskytovat různé druhy nečistot. Od prachových částic, hrubých nečistot, solí až po mastnotu. Tyto látky mohou na povrchu ulpívat různými způsoby: z ovzduší, z prostředí, ve kterém je výrobek skladován, z abraziva apod.
Proto je důležité kontrolovat čistotu před vlastní aplikací nátěrového systému a to hlavně pro zajištění dobré přilnavosti systému na podkladový materiál.
Kontrola čistoty povrchu je specifikována v souboru norem ISO 8502.
Stupeň přípravy povrchu
S čistotou povrchu souvisí také další parametr a tím je stupeň přípravy povrchu (např. parametr Sa). Tuto oblast kontroly upravuje norma ISO 8501-1, v zámořských zemích se používají normy SSPC či NACE. Často je tento parametr považován za parametr drsnosti, což je ovšem velký omyl, jedná se o stupně čistoty. Obecně je možné říci, že se jedná o vizuální kontrolu podkladu v závislosti na druhu opracování a stavu podkladového materiálu před vlastním opracováním. Jedinou možností, jak kontrolovat stupeň přípravy povrchu je porovnání opravovaného podkladu s fotografickou předlohou, která je součástí normy ISO 8501-1.